Muzsika távolról – közelieknek

Finn kántorok koncertjei az egyházmegye három gyülekezetében.

Budahegyvidék egyik testvérgyülekezete a finnországi Tuusula. Ez a kapcsolat eddig elsősorban a magyar és a finn konfirmandusok évenkénti cserelátogatásaiban működött. Az utóbbi időben mindkét gyülekezet vezetősége kinyilvánította szándékát a kapcsolat elmélyítésére. Ennek első állomása a tuusulai gyülekezet kántorainak budapesti látogatása volt 2019. április 2. és 5. között.

A miénknél sokkal nagyobb közösség öt egyházzenésze: Antti Vilkko (orgona, zongora, basszus), Eero Hartikainen (tenor, zongora), Erja Hartala (szoprán, fuvola), Riina Haapaniemi (szoprán, fuvola), Tuula Saarensola (alt, orgona). Ez utóbbi betegség miatt végül nem jöhetett; helyette Sini Honkanen, a gyülekezet egyik lelkésze utazott (alt, zongora).

A muzsikusok három böjti áhítaton (egyházzenei hangversenyen) szolgáltak a Budai Evangélikus Egyházmegye gyülekezeteiben: április 2-án este Budahegyvidéken, április 3-án délelőtt Csillaghegy-Békásmegyeren, április 3-án este pedig Budafokon. Északi hangok című műsoruk Finnország, Svédország és Norvégia – nálunk kevéssé ismert – egyházzenéjét mutatta be (többek közt Jean Sibelius, Jan Sandström, Joonas Kokkonen műveit), gesztusként kiegészítve Kodály Zoltán kórusművével (Stabat Mater) és az idén kilencvenéves Trajtler Gábor énekének feldolgozásával (Jézus a jó Pásztor, EÉ 401). Igét hirdetett Keczkó Pál esperes-lelkész.

A koncertek utáni barátságos hangulatú közös étkezések alkalmat adtak az ismerkedésre, egymás szándékának, érdeklődésének alaposabb megismerésére. Bízunk benne, hogy a kapcsolatok ápolása a hegyvidékiek finnországi útjával folytatódik (de mivel nekünk nincs öt kántorunk, más megoldást kell választanunk).

Dr. Ecsedi Zsuzsa kántor, az egyik kapcsolattartó